Home » European Athletics Championships 2024: Schedule, start times and how to watch

European Athletics Championships 2024: Schedule, start times and how to watch

The biennial European Athletics Championships begins this weekend, with a number of Great Britain’s star athletes preparing to take on their rivals from across the continent as they continue to fine-tune preparations for the Olympic Games in Paris later this summer.

The iconic Stadio Olimpico in Rome plays host to the championship for the first time since 1974 and although sprinter Zharnel Hughes and 400m runner Matthew Hudson-Smith were among four Brits to pull out of the event earlier this week, the likes of Katarina Johnson-Thompson, Keely Hodgkinson, Dina Asher-Smith and Neil Gourley still headline a strong-looking GB & NI squad.

Johnson-Thompson will look to lay down a marker as she renews her heptathlon rivalry with Olympic champion Nafi Thiam ahead of their anticipated battle for gold at Paris 2024, while rising pole vault star Molly Caudery will look to build on her world indoors title secured earlier this year.

The sprints will see Jeremiah Azu line up in the 100m as the fast European man this year, having clocked a personal-best 9.97s in May, as he tries to deny Olympic champion Lamont Marcell Jacobs on home soil, while Daryll Neita has opted to focus on the 200m, leaving Asher-Smith and Amy Hunt to represent GB in the 100m on the women’s side

Here’s everything you need to know about the event in Rome:

When are the European Athletics Championships?

The European Athletics Championships take place from Friday 7 June to Wednesday 12 June in Rome, Italy. The first five days will see a morning and an evening session, with the final day of action solely consisting of an evening session.

How can I watch it?

Thanks to a last-minute deal allowing them to broadcast the event, the BBC is now showing all the action. Viewers in the United Kingdom can watch live on BBC iPlayer, the BBC Sport website and app, and the BBC red button.

If you’re travelling abroad and want to watch major sporting events, you might need a VPN to unblock your streaming app. Our VPN round-up is here to help and includes deals on VPNs in the market. Viewers using a VPN need to make sure that they comply with any local regulations where they are, and also with the terms of their service provider.

We may earn commission from some of the links in this article, but we never allow this to influence our content. This revenue helps to fund journalism across The Independent.

What is the schedule in Rome?

All times BST

Friday June 7

Morning session

  • 08:35/09:55 – M Discus Qual
  • 08:40 – W 100m Hurdles Heptathlon
  • 09:03 – W Shot Put Qual
  • 09:10 – W 100m Hurdles Round 1
  • 09:40 – M 110m Hurdles Round 1
  • 10:10 – W Triple Jump Qual
  • 10:35 – W High Jump Heptathlon
  • 10:45 – W 1500m Round 1
  • 11:15/12:35 – W Discus Qual
  • 11:20 – M 800m Round 1
  • 11:55 – M Long Jump Qual
  • 12:05 – W 3000m Steeplechase Round 1

Evening session

  • 17:35 – W 20km Race Walk Final
  • 17:40 – W Shot Put Heptathlon
  • 18:55 – M Shot Put Qual
  • 19:30 – W High Jump Qual
  • 20:00 – M Discus Final
  • 20:10 – M 100m Round 1
  • 20:33 – W Shot Put Final
  • 20:45 – W 200m Heptathlon
  • 21:20 – 4x400m Mixed Relay Final
  • 21:40 – W 5000m Final

Saturday June 8

Morning session

  • 09:05/10:30 – M Hammer Qual
  • 09:10 – M 3000m Steeplechase Round 1
  • 09:40 – W Pole Vault Qual
  • 09:50 – W 100m Round 1
  • 10:45 – M 400m Round 1
  • 11:10 – W Long Jump Heptathlon
  • 11:20 – W 400m Round 1

Evening session

  • 17:00 – M 20km Race Walk Final
  • 17:05/18:20 – W Javelin Heptathlon
  • 18:50 – M 800m Semi-Finals
  • 19:06 – M Long Jump Final
  • 19:12 – W 100m Hurdles Semi-Finals
  • 19:38 – M 110m Hurdles Semi-Finals
  • 20:02 – M Shot Put Final
  • 20:10 – M 100m Semi-Finals
  • 20:37 – W Discus Final
  • 20:43 – W 800m Heptathlon
  • 21:08 – W 100m Hurdles Final
  • 21:18 – M 110m Hurdles Final
  • 21:28 – M 5000m Final
  • 21:53 – M 100m Final

Sunday June 9

Morning session

  • 08:00 – M Half Marathon
  • 08:30 – W Half Marathon
  • 09:05/10:30 – W Hammer Qual
  • 09:45 – M Triple Jump Qual
  • 10:35 – M High Jump Qual
  • 10:50 – M 200m Round 1
  • 11:40 – W 400m Hurdles Round 1
  • 12:20 – M 400m Hurdles Round 1

Evening session

  • 19:05 – W 400m Semi-Finals
  • 19:28 – W High Jump Final
  • 19:38 – M 400m Semi-Finals
  • 20:04 – W Triple Jump Final
  • 20:10 – M Hammer Final
  • 20:13 – W 100m Semi-Finals
  • 20:39 – M 200m Semi-Finals
  • 21:04 – W 3000m Steeplechase Final
  • 21:27 – M 800m Final
  • 21:40 – W 1500m Final
  • 21:53 – W 100m Final

Monday June 10

Morning session

  • 09:05 – M 100m Decathlon
  • 09:18 – M Pole Vault Qual
  • 09:25/10:45 – W Javelin Qual
  • 09:35 – W 200m Round 1
  • 10:05 – M Long Jump Decathlon
  • 10:20 – M 1500m Round 1
  • 10:50 – W 800m Round 1
  • 11:40 – M 400m Hurdles Semi-Finals
  • 12:05 – M Shot Put Decathlon
  • 12:15 – W 400m Hurdles Semi-Finals

Evening session

  • 18:30 – M High Jump Decathlon
  • 19:15 – W Pole Vault Final
  • 20:05 – W 200m Semi-Finals
  • 20:33 – W Hammer Final
  • 20:40 – M 400m Final
  • 20:50 – W 400m Final
  • 21:00 – M 3000m Steeplechase Final
  • 21:20 – M 400m Decathlon
  • 21:50 – M 200m Final

Tuesday June 11

Morning session

  • 08:35 – M 110m hurdles Decathlon
  • 09:10 – W 800m Semi-Finals
  • 09:30/10:35 – M Discus Decathlon
  • 09:35 – W Long Jump Qual
  • 09:45 – M 4x400m Relay Round 1
  • 10:15 – W 4x400m Relay Round 1
  • 10:55/12:10 – M Pole Vault Decathlon
  • 11:00 – M 4x100m Relay Round 1
  • 11:30 – W 4x100m Relay Round 1
  • 12:00/13:25 – M Javelin Qual

Evening session

  • 18:05/19:15 – M Javelin Decathlon
  • 19:35 – M High Jump Final
  • 19:55 – M Triple Jump Final
  • 20:05 – M 400m Hurdles Final
  • 20:18 – W 400m Hurdles Final
  • 20:30 – W 10,000m Final
  • 20:36 – W Javelin Final
  • 21:30 – M 1500m Decathlon
  • 21:53 – W 200m Final

Wednesday June 12

Evening session

  • 19:12 – M 10,000m B-Race
  • 19:20 – M Pole Vault Final
  • 19:28 – M Javelin Final
  • 19:54 – W Long Jump Final
  • 20:05 – W 4x400m Relay Final
  • 20:17 – M 4x400m Relay Final
  • 20:28 – W 800m Final
  • 20:44 – M 10,000m Final
  • 21:26 – M 1500m Final
  • 21:40 – W 4x100m Relay Final
  • 21:50 – M 4x100m Relay Final

What is the British team selected for the event?

MEN’S TEAM:

  • 100m: Jeremiah Azu; Romell Glave
  • 200m: Jona Efoloko; Jeriel Quainoo
  • 400m: Charlie Dobson; Alex Haydock-Wilson
  • 800m: Callum Dodds; Elliot Giles; Thomas Randolph
  • 1500m: Adam Fogg; Neil Gourley
  • 5000m: George Mills; Jack Rowe; James West
  • 10,000m: Patrick Dever; Rory Leonard; Zak Mahamed
  • 20km Walk: Callum Wilkinson
  • 110m Hurdles: Andrew Pozzi; Tade Ojora
  • 400m Hurdles: Alastair Chalmers
  • 3000m Steeplechase: Mark Pearce; Zak Seddon
  • Long Jump: Jacob Fincham-Dukes
  • Discus: Lawrence Okoye
  • Hammer: Jake Norris
  • Shot Put: Scott Lincoln
  • 4x100m: Jeremiah Azu; Jona Efoloko; Romell Glave; Richard Kilty; Jeriel Quainoo
  • 4x400m: Charlie Carvell; Lewis Davey; Toby Harries; Alex Haydock-Wilson; Michael Ohioze

WOMEN’S TEAM:

  • 100m: Dina Asher-Smith; Amy Hunt
  • 200m: Daryll Neita
  • 400m: Laviai Nielsen; Victoria Ohuruogu
  • 800m: Alex Bell; Keely Hodgkinson; Erin Wallace
  • 1500m: Georgia Bell; Jemma Reekie; Katie Snowden
  • 5000m: Izzy Fry; Amy-Eloise Neale; Hannah Nuttall
  • 10,000m: Megan Keith; Eilish McColgan; Jessica Warner-Judd
  • 100m Hurdles: Cindy Sember
  • 400m Hurdles: Jessie Knight; Lina Nielsen
  • 3000m Steeplechase: Lizzie Bird
  • Pole Vault: Holly Bradshaw; Molly Caudery
  • High Jump: Morgan Lake
  • Hammer: Charlotte Payne; Anna Purchase
  • Heptathlon: Katarina Johnson-Thompson; Jade O’Dowda
  • 4x100m: Dina Asher-Smith; Desiree Henry; Amy Hunt; Daryll Neita; Aleeya Sibbons, Asha Phillip
  • Mixed 4x400m:(In addition to athletes selected for men’s 4x400m) Hannah Kelly; Emily Newnham
  • Half Marathon: Abbie Donnelly; Clara Evans; Calli Hauger-Thackery; Lauren McNeil